Wyrok NSA z dnia 24 lipca 2008 r., sygn. II FSK 418/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Hanna Kamińska, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 598/07 w sprawie ze skargi S. L. (P.) sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. z dnia 12 marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz S. L. (P.) sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. akt: I SA/Gd 598/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpatrzeniu skargi S. L. sp. z o. o. z siedzibą w W. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 marca 2007 r., nr [...] oraz decyzję Wójta Gminy S. z dnia 15 grudnia 2006 r., nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2005 r.
W uzasadnieniu orzeczenia opisując dotychczasowy przebieg postępowania wyjaśniono, że decyzją z dnia 15 grudnia 2006 r. Wójt Gminy S. określił spółce S. L. wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2005 w kwocie 2.591.765,15 zł. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w stacji przekształtnikowej prądu stałego 450 kV w W., stanowiącej element układu przesyłowego 450 kV prądu stałego Polska - Szwecja usytuowane są budynki oraz budowle w tym sieć przesyłowa prądu stałego Polska - Szwecja, która składa się z licznych elementów, w tym rozdzielni wysokiego napięcia AC, rozdzielni WNDC, zespołu filtrów AC, izolatorów wsporczych, konstrukcji nośnych i stalowych, jednofazowych transformatorów mocy i zespołu zaworów tyrystorowych. Wszystkie te elementy tworzą jedną funkcjonalną całość techniczno-użytkową, której zadaniem jest przesył i przekształcanie prądu. Zespół zaworów tyrystorowych i jednofazowe transformatory mocy ze względów ochronnych, w tym ze względu na ochronę przed wpływami atmosferycznymi, zostały umieszczone w budynkach, pozostając nadal w trwałym fizycznym połączeniu z elementami sieci znajdującymi się na zewnątrz budynku. Zespół zaworów tyrystorowych obudowany został budynkiem a następnie podwieszony do konstrukcji dachu budynku. Natomiast jednofazowe transformatory mocy usytuowane zostały w tzw. komorach transformatorowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty