Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. II FSK 1018/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie: NSA Jerzy Rypina, WSA del. Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), , Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 1706/06 w sprawie ze skargi W. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 14 września 2006 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 240 ( dwieście czterdzieści ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 13 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1706/06, oddalił skargę W. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 14 września 2006 r., nr ... w przedmiocie odmowy zmiany postanowienia organu pierwszej instancji w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podstawą prawną powyższego orzeczenia Sądu I instancji był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm. ), określanej dalej p.p.s.a.
Z ustaleń stanu faktycznego podanego w zaskarżonym wyroku wynika, że w dniu 29 września 2005 r. W. G., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą J.S.C. W. G., zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w O., z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Podatnik wniósł między innymi o wyjaśnienie, jaki dokument winien stanowić podstawę do korekty deklaracji na zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zaksięgowane przez podatnika faktury nie zostały ujawnione przez sprzedawcę. Podatnik wyjaśnił, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczył usługi w zakresie pośrednictwa, polegającego na zakupie towarów i dalszej ich odsprzedaży. Od sprzedawcy otrzymywał faktury VAT, zawierające w swojej treści informacje dotyczące kwoty jednostkowej netto, stawki podatku, ilości, wartości netto, kwoty brutto do zapłaty i wartości VAT. Faktury zawierały także datę sprzedaży i oznaczenie stron transakcji. Jednakże podatnik uzyskał niepotwierdzoną informację, jakoby faktury poświadczające nabycie towarów budowlanych, nie zostały prawidłowo zaewidencjonowane przez sprzedawcę. Na dzień złożenia zapytania, nie ma jednak dokumentu uzasadniającego dokonanie korekty deklaracji na zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, w piśmie z dnia 15 maja 2006 r. podatnik wyjaśnił, że dokument urzędowy pochodzący od właściwego urzędu skarbowego, a uzyskany w trybie art. 129 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. ), powoływanej dalej jako o.p., w sprawie z zapytania podatnika o interpretację przepisów, winien stanowić podstawę do skorygowania złożonych deklaracji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty