24.09.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 września 2008 r., sygn. I FSK 1078/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 24 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 26 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Gl 495/06 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień, maj, czerwiec 2000 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 26 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 495/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 marca 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do czerwca 2000 r.

Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.

1.2. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. decyzjami z dnia 27 października 2005 r. określił M. K. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za marzec i maj 2000 r., zobowiązanie podatkowe za kwiecień 2000 r. w miejsce kwoty zwrotu różnicy podatku, zobowiązanie podatkowe za czerwiec 2000 r. Organ stwierdził bowiem, że podatniczka zawyżyła podatek naliczony do odliczenia za poszczególne okresy rozliczeniowe uwzględniając podatek wynikający z określonych faktur, wystawionych przez D. dokumentujących zakup paliwa, w części dotyczącej wydania paliwa do ciągników siodłowych o wskazanych numerach rejestracyjnych. Ustalono przy tym, że w dokumentacji firmy prowadzonej przez podatniczkę, brak jest dowodów potwierdzających wykonanie usług transportowych przy użyciu pojazdów o wskazanych numerach rejestracyjnych, w ewidencji środków trwałych nie stwierdzono ciągników siodłowych o tych numerach, jak również nie stwierdzono dowodów potwierdzających użytkowanie tychże pojazdów. Podniesiono także, że w dowodach wydania paliwa załączonych do faktur brak jest numerów rejestracyjnych pojazdów, do których paliwo zostało wydane i nie została określona data wydania paliwa. Powyższe stwierdzenia wynikały z analizy przedłożonych przez stronę dowodów wydania paliwa w zestawieniu z fakturami sprzedaży usług transportowych, dokumentami przewozowymi, treścią zeznań wskazanych na dowodach kierowców i informacjami wynikającymi z kart drogowych, w przypadkach, gdy karty te były prowadzone. Dodatkowo organ stwierdził, że dowody przedłożone przez stronę mające potwierdzać rozchodowanie spornej ilości paliwa okazały się niewiarygodne. Z dowodów tych wynika bowiem, że paliwo tankowane było w miejscach, w których w danych datach pojazdy o konkretnych numerach rejestracyjnych nie mogły się znajdować. Ponadto, na części z okazanych dowodów widnieją podpisy kierowców, którzy - jak wynika z kart drogowych, w danych datach nie mogli tankować paliwa do określonych pojazdów ponieważ znajdowali się w innym miejscu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne