Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. II FSK 1469/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA del. Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. sp. z o. o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 marca 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 560/06 w sprawie ze skargi D. sp. z o. o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 25 kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za okres od 1 kwietnia 2000 r. do 31 marca 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. sp. z o. o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 marca 2007 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 560/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę D. Spółki z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 25 kwietnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za okres od 1 kwietnia 2000 r. do dnia 31 marca 2001 r.
Z przedstawionego w uzasadnieniu stanu sprawy wynika, że decyzją z dnia 26 maja 2004 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. określił Spółce za rok podatkowy trwający od 1 kwietnia 2000 r. do 31 marca 2001 r. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości 2.717.622 zł. Organ kontroli zakwestionował szereg wydatków za usługi o charakterze niematerialnym, które Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodu uznając, że usługi te nie zostały faktycznie wykonane. Dotyczyło to m.in. usług marketingowych, reklamowych i polegających na oferowaniu towarów podatnika (central telefonicznych) potencjalnym nabywcom, usług remontowych i konserwacji.
Dyrektor Izby Skarbowej w G. po rozpatrzeniu odwołania Spółki, decyzją z dnia 25 kwietnia 2005 r. uchylił zaskarżoną decyzję w części i określił zobowiązanie w niższej kwocie, tj. 2.515.207 zł. Organ odwoławczy ocenił, że część wydatków zakwestionowanych przez organ kontroli skarbowej ( dotyczyło to usług wykonanych przez I. W. - F. - I. - T. na podstawie dwóch faktur, J. G. - M. S. S. co do zamówienia na centralę T. w W.) stanowiła koszty uzyskania przychodów. Za zasadne uznał natomiast zakwestionowanie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot wynikających z faktur wystawionych przez P. H., H. R. H. B., F. Co Ltd spółkę z o.o. w S., R. F. - W., B. - W., pozostałych faktur wystawionych przez I. W. - F. i J. G.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty