27.11.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. I FSK 1386/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA: Maria Dożynkiewicz ( sprawozdawca), Sędzia del. WSA Marek Olejnik, Protokolant Karolina Latarska, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 czerwca 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 263/07 w sprawie ze skargi D. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 17 listopada 2006 r. nr ... w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz D. S.A. z siedzibą w W. kwotę ... złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 6 czerwca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 263/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi D. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 17 listopada 2006 r. nr ... w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z 19 kwietnia 2006 r. nr ...; stwierdził, że uchylone akty nie mogą być wykonane w całości oraz zasądził koszty postępowania sądowego.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że pismem z 18 stycznia 2006 r. (data wpływu 19 stycznia 2006 r.) spółka wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Spółka zawiera bowiem z przedsiębiorstwami zajmującymi się dzierżawą, leasingiem sprzętu medycznego na rzecz zakładów służby zdrowia umowy przeniesienia wierzytelności (wynikających z umów dzierżawy, leasingu). Celem zawieranych umów przeniesienia wierzytelności jest finansowanie działalności tych przedsiębiorstw. Strona przy zawieraniu przedmiotowych umów nie przyjmuje na siebie ani ryzyka nieściągalności należności dzierżawnych, ani jakichkolwiek dodatkowych obowiązków związanych z windykowaniem należności. Zdaniem skarżącej obowiązek podatkowy dla usług świadczonych przez nią w ramach opisanych umów przeniesienia wierzytelności powstaje z chwilą zapłaty kolejnej raty, nie później niż w terminie wymagalności danej raty dzierżawnej, leasingowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne