Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. II FSK 484/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędziowie NSA Grzegorz Borkowski (sprawozdawca), Jerzy Rypina, Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 967/07 w sprawie ze skargi R. P. P. H. Sp. z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 28 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawiał się następująco:
1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił - na skutek skargi R. sp. z o.o. z siedzibą w L. - decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 28 lutego 2007 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2002 r.
Decyzją z dnia 29 listopada 2006 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił Spółce zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 r.
Spółka prowadziła działalność niepodlegającą podatkowi dochodowemu (działalność rolnicza) oraz pozostałą działalność gospodarczą i na mocy art. 15 ust.1 updop obowiązana była do odrębnego ewidencjonowania kosztów związanych z działalnością niepodlegającą opodatkowaniu. W swoich księgach nie wydzieliła, ani syntetycznie ani analitycznie większości ponoszonych kosztów celem zakwalifikowania do wykonywanej działalności rolniczej i pozarolniczej. Opracowując dokumenty źródłowe przed ich zaewidencjonowaniem również nie dokonywano wskazania przeznaczenia poniesionych wydatków na rodzaj działalności. Zarówno dowody źródłowe, jak i księgi nie pozwalały na bezpośrednie przyporządkowanie kosztów do rodzajów działalności. Bez podziału ewidencji na dotyczącą działalności rolnej i pozarolniczej rejestrowała obrót płodami rolnymi wytworzonymi w ramach działalności rolnej oraz zakupionymi u obcych producentów oraz pośredników, nawozami i środkami chemicznymi w jednej wspólnej ewidencji, podczas gdy wymienione dobra w zależności od transakcji były materiałem, towarem albo produktem własnym. Stosowana przez Spółkę ewidencja płodów rolnych spowodowała między innymi, że przychody ze sprzedaży tych płodów bez względu na producenta zaliczano do przychodów z działalności rolnej. Faktury sprzedaży płodów rolnych nie zawierały identyfikacji pozwalającej ustalić producenta sprzedawanych płodów. Organ podatkowy uznał, że nie jest możliwe przyporządkowanie kosztów określonemu rodzajowi działalności i na podstawie art.15 ust.2 updop koszty te ustalił w takim stosunku w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty