Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2008 r., sygn. II FSK 119/07

1. Stosownie do art. 1 par. 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269 ze zm.) w zw. z art. 1 par. 1 i 2 oraz art. 3 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej; P.p.s.a., rolą wojewódzkego sądu admijniistracyjnego jest kontrola zaskarzonej decyzji i prawidłowość przeprowadzonego przez ten organ postępowania dowodowego. Podstawową zasadą postępowanmia dowodowego jest zasada swobodnej oceny dowodów (art. 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.

Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), co oznacza, że organ uprawniony do oceny dowodów obowiązany jest swoją ocenę oprzeć na przkonywających podstawach i dać temy wytaz w uzasadnieniu, zaś wojewódzki sąd administracyjny ma obowiązek dokonać kontroli tej oceny dowodu.

2. Złożenie wniosku dowodowego obliguje sąd administracyjny do wydania postanowienia z wpisaniem jego treści do protokołu (art. 106 par. 5 P.p.s.a. w związku z art. 236 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego -Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm., zwanej dalej: K.p.c. i art. 162 P.p.s.a).

Wprawdzie postanowienie takie jest niezaskarżalne przez strony, jednakże - dopuszczając dowód na podstawie art. 106 par. 3 P.p.s.a. - sąd powinien wskazać, po uzyskaniu oświadczenia od strony, jakie okoliczności mają byc nim stwierdzone (art. 236 K.p.c. w zw z art. 106 par. 5 P.p.s.a).

3. Art. 106 par. 3 P.p.s.a. wyznacza ścisłe granice dopuszczalności wykorzystania w postępowaniu sądowoadministracyjnym nowych dowodów. Oznacza to, że sąd w istoie nie może dokonywać ustaleń, które mogłyby służyć merytorycznemu rozstrzygnięciu sprawy załatwionej zaskarżoną decyzją. Jeżeli zachodzi potrzeba dokonania ustaleń, które mają służyć merytorycznemu rozstrzygnięciu, sąd powinien uchylić zaskarżoną decyzję i wskazać organowi zakres postępowania dowodowego, które organ ten powinien uzupełnić. Przepisart.106 par. 3 P.p.s.a. nie służy do zwalczania ustaleń faktycznych, z którymi strona postępowania sądowoadministracyjnego się nie zgadza

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne