01.10.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 października 2008 r., sygn. I FSK 1242/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Jerzy Płusa, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 1 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 277/06 w sprawie ze skargi K. C. G. Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 22 grudnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz K. C. G. Spółki z o.o. w K. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z 25 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 277/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie ze skargi K. Spółka z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 22 grudnia 2005 r. nr ... w przedmiocie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie organu pierwszej instancji i zasądził koszty postępowania.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji spółka przedstawiając stan faktyczny wskazała, że nabyła udział w użytkowaniu wieczystym działki oraz związany z nim udział we współwłasności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość. Sprzedaż ta była zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.). Następnie podatniczka zbyła udział w użytkowaniu wieczystym oraz związany z nim udział we współwłasności budynku. W jej przekonaniu sprzedaż przedmiotowego udziału we współwłasności budynku oraz udziału w użytkowaniu wieczystym stanowi świadczenie usługi i jest objęte 22% stawką podatku VAT. W uzasadnieniu spółka podniosła, że w świetle wymienionej ustawy towarami są budynki, budowle i ich części w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej. Ustawodawca traktuje budynek i jego części w sposób przedmiotowy, oderwany od praw rządzących tymi przedmiotami. Przy zbyciu udziału we współwłasności zbywca nie rozporządza budynkiem, ale udziałem. Zgodnie zaś z regulacjami prawa europejskiego rozróżniane jest zbywanie części nieruchomości od udziału w nieruchomości. Udziały we współwłasności nie są dobrem materialnym, a ich sprzedaż jest świadczeniem usługi, a nie sprzedażą towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne