Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2008 r., sygn. II FSK 1067/07
W latach 2004- 2006 do spadkobiercy miał zastosowanie art. 5a pkt 12 u.p.d.o.f. a uzyskany przez niego przychód z dyskonta obligacji skarbowych oznaczał różnicę między kwotą uzyskana przez niego z wykupu tych obligacji przez emitenta a ceną zakupu obligacji zapłaconą przez jego poprzednika prawnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędziowie NSA: Zbigniew Kmieciak, Krystyna Nowak, Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lutego 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 3449/06 w sprawie ze skargi E. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 10 sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 23 lutego 2007 r. r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 3449/06, uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 10 sierpnia 2006 r., w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz stwierdził, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, a także zasądził na rzecz skarżącej E. R. zwrot kosztów postępowania.
1. Decyzją z dnia 7 kwietnia 2006 r. Naczelnik [...] [...] Urzędu Skarbowego w W. odmówił stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym pobranym przez płatnika Centralny Dom Maklerski P[...] z tytułu wykupu obligacji skarbowych nabytych przez E. R. z tytułu spadkobrania. Zdaniem organu podatkowego dyskonto i odsetki są przychodami z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej: u.p.d.o.f.) i podlegają opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ponieważ skarżąca nabyła obligacje w drodze spadkobrania to nie można było mówić o istnieniu ceny zakupu, o którą należałoby pomniejszyć kwotę uzyskaną z wykupu papieru wartościowego przez emitenta. Kwota dyskonta była równa kwocie uzyskanej z wykupu przedmiotowych akcji, a więc zryczałtowany podatek pobrany przez płatnika był należny
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty