Wyrok NSA z dnia 16 września 2008 r., sygn. I FSK 1062/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Jerzy Płusa, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 16 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 1380/06 w sprawie ze skargi W.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2. zasądza od W.J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 280 zł (słownie: dwieście osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z 11 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 1380/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi W. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 5 czerwca 2006 r. nr ... w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 5 września 2005 r. Nr ... .
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że postanowieniem z 30 czerwca 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. podzielił pogląd W. J. przedstawiony we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego, że przysługuje mu prawo do skorygowania rachunków dokumentujących sprzedaż na rzecz Z. energii elektrycznej w okresie od 26 marca 2002 r. do 28 lutego 2004 r. poprzez wystawienie faktur korygujących w sytuacji, gdy w wyniku porozumienia stron co do ceny dostarczonej energii elektrycznej zwiększeniu ulegnie wartość transakcji. Wartość podatku należnego została określona na podstawie wystawionych na rzecz Z. rachunków. Organ ten stwierdził, że stosownie do postanowień § 20 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.) za faktury uznaje się również rachunki, o których mowa w art. 87 - 90 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Przypadki, w których obowiązujące regulacje prawne przewidują możliwość wystawienia faktur korygujących określa § 16 ust. 1 i 3 oraz § 17 ust. 1 tego rozporządzenia. Wystawione faktury korygujące, w wyniku których nastąpiło podwyższenie wartości należnej od sprzedawcy oraz kwoty podatku należnego muszą zostać rozliczone przez wystawcę w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę stosownie do § 17 ust. 6 powołanego rozporządzenia. Wskazując z kolei na treść § 16 ust. 4 tego rozporządzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego podkreślił, iż również w przypadku wystawienia faktur korygujących w związku z podwyższeniem ceny, warunkiem ich rozliczenia jest posiadanie potwierdzenia odbioru przez nabywcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty