Wyrok NSA z dnia 13 wrzenia 2007 r., sygn. II OSK 1197/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie Andrzej Jurkiewicz Janina Kosowska /spr./ Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 13 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. S. i A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Kr 487/02 w sprawie ze skargi M. W. i A. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 grudnia 2005 r., sygn. akt II SA/Kr 487/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. W. i A. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...], Nr [...], w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na rozbudowę obiektu budowlanego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.
Przedstawiając stan faktyczny rozpoznanej sprawy, Sąd I instancji wskazał, iż decyzją z dnia [...] Starosta C., po rozpoznaniu wniosku D. i A. S., zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorom pozwolenia na rozbudowę budynku mieszkalnego na działce nr [...], położonej w miejscowości P. przy ul. S.
Po rozpoznaniu odwołania M. i A. W.- właścicieli działek nr [...] i [...], Wojewoda [...], decyzją z dnia [...], utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu podniósł, iż w niniejszej sprawie nie ma podstaw do odmowy wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, gdyż inwestor złożył wniosek o jej wydanie w terminie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz wykazał prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zauważył, iż zawartość projektu odpowiada przepisom, projekt jest kompletny i posiada wymagane opinie, uzgodnienia, a ponadto wykonany został przez osobę uprawnioną i jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz wymogami ochrony środowiska i wynikającymi z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Odnosząc się do zarzutów odwołujących się, organ odwoławczy podniósł natomiast, iż przepis art. 35 ust. 5 ustawy - Prawo budowlane nie może stanowić podstawy odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy organ nadzoru budowlanego nie wydał jeszcze nakazu rozbiórki. Uznał również, iż sprawa ustanowienia prawa przejazdu i przechodu ul. S. nie stanowi zagadnienia wstępnego, uzasadniającego zawieszenie postępowania w niniejszej sprawie, gdyż ulica ta znajduje się od strony południowej budynku mieszkalnego, a planowana jego rozbudowa, obejmuje budowę klatki schodowej w dobudowie do tego budynku od strony północnej. Ponadto wszelkie spory dotyczące korzystania z tej drogi mają charakter cywilno-prawny i od ich rozstrzygnięcia nie można uzależniać wydania pozwolenia na budowę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty