Wyrok NSA z dnia 2 października 2007 r., sygn. I OSK 1412/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Stebnicka sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 2 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [..] Spółka z o.o. w Z.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 maja 2006 r. sygn. akt IV SA/Po 1194/04 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Z.G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 10 maja 2006 r. sygn. akt IV SA/Po 1194/04, oddalił skargę [...] Spółka z o.o. w Z. G., na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z [...] nr [...], utrzymującą w mocy decyzję o wymierzeniu kary pieniężnej w kwocie 720,00 zł.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył ustalenia organów, z których wynikało, iż w toku kontroli [...] czerwca 2002 r. na przejściu granicznym w G., ustalono przekroczenie dopuszczalnej wartości o [...] kN nacisku na drugą oś pojazdu w ciągniku [...] nr rej. [...] (wraz z naczepą nr rej. [...]). Wynik ważenia odnotowano w sporządzonym protokole.
Naczelnik Urzędu Celnego w Z. G. decyzją z dnia [...]. nr [...], wydaną m.in. na podstawie art. 13 ust. 2a i 2b, 40b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, nałożył na Spółkę [...]karę pieniężną w kwocie 720 zł. W tym samym dniu decyzję doręczono kierowcy P. P.
Od decyzji tej odwołała się Spółka zarzucając naruszenie konstytucyjnej zasady proporcjonalności, za czym przemawia aktualność rozważań Trybunału Konstytucyjnego w wyroku P7/98 z 27 kwietnia 1997 r. (OTK 4/99/72). Strona powołała się na załączoną do odwołania ekspertyzę dr inż. J. R., wywodzącą, iż nie jest możliwe uzyskanie dopuszczalnej mocy pojazdu członowego bez przekroczenia nacisku osi napędowych. Ponadto zarzucono, że obowiązujący art. 103a § 1 pkt 6 kodeksu wykroczeń sprawia, że obywatel może być ukarany dwukrotnie za ten sam czyn, zaś w tej sprawie Spółka nie miała możliwości uczestniczenia w pierwszej fazie postępowania; decyzja zawiera lakoniczne uzasadnienie, co sprawia, że decyzja została wydana z naruszeniem art. 8, 9, 10 i 15 k.p.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty