Wyrok NSA z dnia 15 października 2007 r., sygn. II OSK 1352/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie sędzia NSA Zofia Flasińska sędzia NSA Bożena Walentynowicz ( spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 15 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 kwietnia 2006 r. sygn. akt II SA/Po 735/05 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2006 r., sygn. akt II SA/Po 735/05, oddalił skargę E. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...] kwietnia 2005 r., nr [...], w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego.
W uzasadnieniu stanowiska Sąd ten przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. pismem z dnia [...] września 2003 r. zawiadomił E. K. o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie legalności zabudowy jego nieruchomości położonej przy ul. [...] nr [...] i [...] w P. (działki o numerach ewidencyjnych [...] i [...] obręb J.).
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. w toku powyższego postępowania, wydał dnia [...] marca 2004 r., na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016), postanowienie o wstrzymaniu budowy budynku parterowego o wymiarach 15,27 m x 8,22 m na działce nr geod. [...] i o nałożeniu na E. K. obowiązku przedstawienia w terminie 120 dni od dnia, w którym ten akt stanie się ostateczny: oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zaświadczenia o zgodności wykonywanych robót z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz czterech egzemplarzy projektu budowlanego, wykonanego przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane i należącą do izby samorządu zawodowego, wraz z opiniami, uzgodnieniami i innymi dokumentami, wymaganymi przepisami szczegółowymi. W uzasadnieniu organ podniósł, że przedmiotowy budynek, w którym mieści się lokal użytkowy - zakład fryzjerski, wybudował samowolnie w 2000 r. ówczesny właściciel nieruchomości B. K., ale nie można kierować żadnych nakazów w stosunku do inwestora, bowiem sprzedał on nieruchomość w dniu [...] maja 2003 r. synowi E. K.. Ponadto organ uznał, że w obowiązującym do końca 2003 r. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta P. uchwalonym [...] grudnia 1994 r., przedmiotowa nieruchomość była położona na terenie oznaczonym symbolem [...] (teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczalną lokalizacją nieuciążliwych usług, jako funkcją uzupełniającą dla mieszkalnictwa) zaś południowa część działki przeznaczona była pod komunikację [...] (teren przeznaczony pod realizację usług komunikacyjnych - pod projektowaną linię kolejową B.-W.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty