02.08.2007

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2007 r., sygn. I OSK 1719/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Stebnicka (spr.) Sędziowie NSA Izabella Kulig - Maciszewska Anna Lech Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 lipca 2006 r. sygn. akt II SA/Ol 358/06 w sprawie ze skargi A. T. - przedstawiciela ustawowego małoletniego M. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr Rep. [...] w przedmiocie zaliczki alimentacyjnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 lipca 2006 r., sygn. akt II SA/Ol 358/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie - po rozpoznaniu skargi A. T. przedstawiciela ustawowego małoletniego M. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...], nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...], nr [...] w sprawie odmowy przyznania zaliczki alimentacyjnej - uchylił obie decyzje i orzekł, że decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] nie podlega wykonaniu.

W uzasadnieniu Sąd stwierdził, iż zasady przyznawania zaliczek alimentacyjnych dla osób samotnie wychowujących dzieci, uprawnionych do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja jest bezskuteczna, zostały uregulowane w ustawie z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. nr 86, poz. 732 ze zm., zwanej dalej ustawą). Stosownie do art. 2 pkt 7 tej ustawy przez zaliczkę alimentacyjną rozumie się kwotę wypłaconą przez organ właściwy wierzyciela osobie uprawnionej na poczet należnego świadczenia alimentacyjnego, ustalonego na podstawie tytułu wykonawczego, jeżeli egzekucja jest bezskuteczna. Zaliczka alimentacyjna przysługuje osobie uprawnionej do 18 roku życia albo, w przypadku gdy uczy się ona w szkole lub szkole wyższej, do ukończenia 24 roku życia (art. 7 ust. 1). Osobą uprawnioną w myśl tej ustawy jest m.in. osoba uprawniona do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja jest bezskuteczna, jeżeli osoba ta jest wychowywana przez osobę samotnie wychowującą dziecko w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych (art. 2 pkt 5 lit. a). Natomiast zasady postępowania w sprawie przyznania prawa do zaliczki alimentacyjnej zostały uregulowane w art. 10 przedmiotowej ustawy, z tym że jeżeli dłużnik alimentacyjny zamieszkuje za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, osoba mająca prawo do świadczeń alimentacyjnych składa do organu właściwego wierzyciela wniosek o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej łącznie z informacją sądu okręgowego o stanie egzekucji lub zaświadczeniem zagranicznej instytucji egzekucyjnej o stanie egzekucji świadczeń alimentacyjnych za okres trzech ostatnich miesięcy oraz wymaganą dokumentację (art. 10 ust. 1a).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty