Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2007 r., sygn. II OSK 1506/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski ( spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. i W. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Po 1417/05 w sprawie ze skargi D. i W. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 16 maja 2006 r., sygn. akt II SA/Po 1417/05, oddalił skargę D. i W. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...], w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach faktycznych:
Decyzją z dnia [...] Wójt Gminy C. na podstawie art. 104 kpa i art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717)- zwanej dalej u.p.z.p. - odmówił wydania decyzji ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego na działce nr [...] położonej w K. C. dla budowy stacji bazowej telefonii komórkowej GSM 900 polegającej na budowie masztu telekomunikacyjnego o wysokości 50 m, instalacji anten nadawczo-odbiorczych i radiolinii na maszcie, ustawieniu kontenera technologicznego i budowie przyłącza elektroenergetycznego.
W uzasadnieniu stwierdzono, że planowana inwestycja jest inwestycją celu publicznego zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z 27.03.2003 r. o p.z.p. i na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Decyzję odmowną uzasadnia interpretacja art. 1 ust. 2 pkt 1, 2 i 6 u.p.z.p., które mówią, że w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uwzględnia się zwłaszcza wymagania ładu przestrzennego, walory architektoniczne i krajobrazowe, walory ekonomiczne przestrzenni. W ocenie organu zlokalizowanie na działce [...] w K. C. przedmiotowej wieży jest sprzeczne z cytowanymi przepisami bowiem zakłóci ład przestrzenny, ulegną pogorszeniu walory krajobrazowe najbliższego otoczenia, a w równinnym terenie wysoka wieża spowoduje dysonans architektoniczny. Wskazano, że walory krajobrazowe i przyrodnicze są bogactwem tego terenu, a planowana ingerencja urbanistyczna spowoduje obniżenie atrakcyjności terenu. Podano także, że wieża zakłócałaby ponad przeciętną miarę korzystanie z nieruchomości sąsiednich w szczególności z gospodarstwa agroturystycznego D. i W. J., co uznano za sprzeczne z art. 144 K.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty