03.08.2007

Wyrok NSA z dnia 3 sierpnia 2007 r., sygn. II OSK 1110/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 3 sierpnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej U. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 marca 2006 r. sygn. akt VII SA/Wa 1538/05 w sprawie ze skargi U. W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę 1. oddala skargę kasacyjną, 2. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz adw. K. M. z Kancelarii Adwokackiej ulica F. lok. [...] w W. kwotę 200 (słownie: dwieście ) złotych oraz kwotę 44 (słownie: czterdzieści cztery) złote stanowiącą 22% podatku od towarów i usług, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 marca 2006 r., sygn. akt VII SA/Wa 1538/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę U. W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...].,Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę i jednocześnie zasądził na rzecz pełnomocnika skarżącej zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Powołując się na stan faktyczny i prawny przedstawiony w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, Sąd I instancji wskazał, iż decyzją z dnia 14 września 2004 r., Wojewoda Mazowiecki, po rozpoznaniu wniosku U. W., stwierdził nieważność decyzji Naczelnika Miasta i Gminy Ł. z dnia 16 lipca 1985 r., udzielającej S. W. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego na działce o nr ew. 724/1 położonej w Ł. W wyniku odwołania inwestora, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, decyzją z dnia 16 listopada 2004 r., uchylił jednak decyzję Wojewody Mazowieckiego w całości i odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy Ł. z dnia 16 lipca 1985 r. Wobec kolejnego wniosku U. W. decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 16 listopada 2004 r. stała się przedmiotem postępowania nieważnościowego, w toku którego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, decyzją z dnia 5 sierpnia 2005 r., odmówił stwierdzenia jej nieważności, uznając, że decyzja o pozwoleniu na budowę nie narusza przepisów prawa obowiązujących w dacie jej wydania, a następnie po rozpoznaniu wniosku U. W. o ponowne rozpatrzenie sprawy, decyzją z dnia [...], utrzymał w mocy decyzję własną z dnia 5 sierpnia 2005 r. W uzasadnieniu podniósł, iż zgromadzony w sprawie pozwolenia na budowę materiał dowodowy nie pozwala stwierdzić naruszenia ani § 12 ani § 30 rozporządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 3 lipca 1980 r. Projektowany budynek znajduje się bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie ul. G., zaś przepisy prawa budowlanego obowiązujące w owym czasie nie wymagały by droga dojazdowa do budynków znajdujących się na działce inwestora stanowiła jego własność.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne