06.11.2007

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2007 r., sygn. II OSK 464/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Jacek Hyla (spr. ) sędzia NSA Anna Łuczaj Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2007 r., na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Miejskiej K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2006 r., sygn. akt II SA/Po 662/06 w sprawie ze skargi B. i J. K. na uchwałę Rady Miejskiej K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odrzucenia zarzutów do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu 2) odstępuje od obciążania skarżących kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Po 662/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził nieważność uchwały z dnia [...] Nr [...] o odrzuceniu zarzutów B. K. i J. K. od projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ulicy [...] wyłożonego projektu do publicznego wglądu w okresie od 28 lutego 2005r. do 25 marca 2005 r.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że wydany on został w następujących okolicznościach sprawy:

Na podstawie uchwały Rady Miejskiej K. Nr [...] z dnia [...] zobowiązującej Zarząd Miasta K.do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie ulicy [...]. Zarząd Miasta K. opracował projekt planu a następnie przeprowadził procedurę planistyczną określoną w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. 15 z 1999r. poz. 139 z późn. zmianami) zwanej dalej ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym.

Zarzuty od wyłożonego projektu planu miejscowego złożyli B. K. i J. K.. Wskazali, iż ustalenia zawarte w projekcie planu naruszają ich interes prawny bowiem 90% zaprojektowanej drogi oznaczonej symbolem [...] wchodzi w teren własności skarżących, a jednocześnie droga ta nie spełnia funkcji komunikacyjnej. Zaznaczyli, iż ich nieruchomość składa się z kilkunastu działek i będzie podlegała scalaniu. Obsługa komunikacyjna odbywa się od ul. [...] przez bezpośredni zjazd. W związku z tym wnieśli o inny sposób rozwiązania układu komunikacyjnego objętego symbolem [...] uwzględniając cały projektowany teren budownictwa mieszkalnego oznaczonego symbolem [...]. W zarzucie podkreślili, iż zaprojektowany ciąg pieszo-jezdny oznaczony symbolem [...] faktycznie dzieli nieruchomość na trzy części i jakiekolwiek jej wykorzystanie jest fizycznie niemożliwe. Zaprojektowanie ciągu pieszo-jezdnego spowodowało zmniejszenie terenu nieruchomości, a także otoczenie jej ze wszystkich stron drogami, co zmniejsza komfort zamieszkania jak i wykorzystania w przyszłości oraz negatywnie wpływa na wartość nieruchomości oraz narusza ład przestrzenny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne