Wyrok NSA z dnia 2 marca 2007 r., sygn. I OSK 620/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Wojciech Chróścielewski Sędziowie NSA Janina Antosiewicz (spr.) Mirosława Włodarczak - Siuda Protokolant Kamil Wertyński po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1726/05 w sprawie ze skargi S. K. - P.H. M. na postanowienie Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 stycznia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1726/05 uwzględniając skargę S. K., działającej pod firmą PH "M." uchylił postanowienie Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] nr [...] odmawiające przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
Wyrok powyższy jak wynika z jego uzasadnienia - zapadł w następujących okolicznościach.
[...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] nałożył na S. K., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą PH "M." karę pieniężną w kwocie 8 000 zł. Decyzja ta, jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, została doręczona stronie 6 stycznia 2005 r. Odwołanie od tej decyzji datowane na dzień 18 stycznia 2005 r. zostało nadane w Urzędzie Pocztowym 21 stycznia 2006 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego postanowieniem z dnia [...], wydanym na podstawie art. 134 k.p.a., stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania, uzasadniając to przekroczeniem ustawowego terminu, który upływał dla skarżącej 20 stycznia 2005 r.
W dniu 15 marca 2005 r. S. K., reprezentowana przez pełnomocnika złożyła wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, podając, że decyzję organu odebrała w siedzibie przedsiębiorstwa M. K., nie będąc osobą upoważnioną do odbioru korespondencji. Skarżąca, powołując się na przepis art. 42 k.p.a. oraz orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego wywodzi, że aby doręczenie pisma adresowanego do właściciela przedsiębiorstwa było prawnie skuteczne, niezbędne jest wyjaśnienie, czy osoba potwierdzająca odbiór korespondencji była do tej czynności upoważniona. W ocenie strony, na organie administracji ciąży obowiązek wykazania zarówno faktu doręczenia decyzji jak i terminu doręczenia. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie muszą być interpretowane na korzyść strony. Uzasadniając zachowanie 7-dniowego terminu wskazano, że o fakcie uchybienia terminu strona dowiedziała się z postanowienia z dnia [...], doręczonego pełnomocnikowi skarżącej w dniu 8 marca 2005 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty