18.09.2007

Wyrok NSA z dnia 18 września 2007 r., sygn. II OSK 1200/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Sędzia del. WSA Leszek Kamiński Sędzia NSA Ludwik Żukowski /spr./ Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 18 września 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej C. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 188/06 w sprawie ze skargi C. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej oddala skargą kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej WSA, Sądem pierwszej instancji lub Sądem) wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2006r., sygn. akt VI SA/Wa 188/06 oddalił skargę wniesioną przez C. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] nr [...]. Zaskarżoną do WSA decyzją Komendant Główny Policji utrzymał w mocy decyzję Komendanta Stołecznego Policji w Warszawie z dnia [...] nr [...] o cofnięciu C. K. pozwolenia na broń palną myśliwską.

Zawarte w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku główne motywy rozstrzygnięcia Sądu były następujące: Komendant Stołeczny Policji w Warszawie został poinformowany przez Komendę Powiatową Policji w N., iż w dniu 22 lutego 2005r. nieznani sprawcy dokonali na szkodę C. K. kradzieży broni palnej myśliwskiej tj. sztucera marki Mauser nr 118. W oparciu o przekazaną informację oraz dowody Komendant Stołeczny Policji w Warszawie wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską udzielonego C. K. W toku postępowania wyjaśniono, iż C. K. będąc z wizytą o znajomego w miejscowości I. pozostawił swą broń na stole w pomieszczeniu piwnicznym. Stwierdzono ponadto, że do tego pomieszczania mieli dostęp wszyscy domownicy. Na czas trwania postępowania karnego przeciwko C. K. o popełnienie czynu z art. 263 § 3 K.k. postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia na broń zostało zawieszone. Postępowanie to zostało podjęte po otrzymaniu przez organ pierwszej instancji postanowienia Prokuratora Prokuratury Rejonowej w N z dnia 31 sierpnia 2005r. sygn. akt [...] o umorzeniu dochodzenia przeciwko C. K. Komendant Stołeczny Policji w Warszawie decyzją z dnia [...] nr [...] cofnął C. K. pozwolenie na broń palną myśliwską. Wedle oceny organu pierwszoinstancyjnego C. K. naruszył § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz. U . z 2000r. Nr 27, poz. 343; zwanego dalej rozporządzeniem MSWiA). Naruszenie wskazanej regulacji nastąpiło poprzez pozostawienie przez C. K. broni w pomieszczeniu piwnicznym, znajdującym się w lokalu należącym do jego znajomego. Cofnięcie pozwolenia nastąpiło pomimo tego, że Prokuratura Rejonowa w N. nie dopatrzyła się popełnienia przez C. K. przestępstwa i umorzyła postępowanie w jego sprawie. W ocenie Komendanta Stołecznego zachowanie C. K. było rażąco lekkomyślne i ewidentnie naruszało zasady określone w przepisach regulujących posiadanie broni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne