Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2007 r., sygn. I OSK 1267/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędziowie sędzia NSA Wojciech Chróścielewski sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr.) Protokolant Agnieszka Kwiatkowska po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 2395/05 w sprawie ze skargi W. Ł. na postanowienie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni p-ko Narodowi Polskiemu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia żądanej treści uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie z dnia [...] nr [...]
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2006 r., sygn. akt IV SA/Wa 2395/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi W. Ł. na postanowienie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dotyczące odmowy wydania zaświadczenia stwierdzającego, że skarżący jest osobą pokrzywdzoną w rozumieniu art. 6 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. Nr 155, poz. 1016 ze zm.), oddalił skargę.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej postanowieniem z dnia [...] odmówił wydania zaświadczenia przyznającego skarżącemu statusu osoby pokrzywdzonej, podnosząc, że w zasobach archiwalnych Instytutu nie odnaleziono dokumentów, które wskazywałyby, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, informacje dotyczące skarżącego. Po rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, w którym podniesiono, iż skarżący dysponuje dokumentami wskazującymi na zbieranie przeciwko niemu materiałów przez organ bezpieczeństwa państwa, organ utrzymał w mocy własne postanowienie. W uzasadnieniu tego postanowienia wskazano, że pomimo wnikliwiej kwerendy archiwalnej w archiwach IPN w Warszawie, w [...] oraz w [...] nie odnaleziono dokumentów wskazujących na inwigilację skarżącego. Ponadto podniesiono, że w zasobach IPN - Oddział w [...] znajduje się jedynie teczka osobowa, stanowiąca akta osobowe skarżącego z okresu jego służby w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w [...], w okresie od [...] do [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty