25.05.2007

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2007 r., sygn. I OSK 1085/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie Wojciech Chróścielewski NSA Anna Lech Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2006r. sygn. akt II SA/Wa 66/06 w sprawie ze skargi A. N. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przeniesienia na inne stanowisko służbowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2006 r. oddalił skargę A. N. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] w przedmiocie przeniesienia na inne stanowisko służbowe. Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie z dnia [...] w sprawie zwolnienia A. N. ze stanowiska asystenta [...] Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz mianowania jej z dniem [...] na stanowisko asystenta [...] Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz powierzenia obowiązków służbowych na stanowisku specjalisty tego wydziału. Organ odwoławczy wskazał, że podstawowym warunkiem służby w Policji, umożliwiającym wykonywanie zadań tej formacji, jest dyspozycyjność i zdyscyplinowanie funkcjonariuszy. Stosunek służbowy policjanta, odmiennie niż w przypadku stosunku pracy, kształtowany jest przez przełożonego w sposób jednostronny i władczy. Przełożony właściwy w sprawach osobowych może bez zgody funkcjonariusza przenieść go na inne stanowisko służbowe. Może też na czas nieprzekraczający 12 miesięcy powierzyć mu, bez obniżania uposażenia, pełnienie obowiązków na innym stanowisku w tej samej miejscowości. Pewne ograniczenia w tym zakresie, stanowiące wyjątek od powyższych zasad, określa ustawa o Policji oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie. Przeniesienie A. N. do [...] Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie nastąpiło na wniosek naczelnika tego wydziału oraz uwzględniało wykształcenie i kwalifikacje zawodowe policjantki, a także jej staż służby. Nowe stanowisko jest równorzędne z dotychczas zajmowanym pod względem grupy uposażenia, wysokości mnożnika kwoty bazowej oraz stopnia. Policjantka zachowała ponadto dodatek służbowy w dotychczas otrzymywanej wysokości. Warunki pełnienia służby nie uległy zatem pogorszeniu. Istniały również podstawy do nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. W interesie społecznym, zbieżnym z interesem służby, leży bowiem zapewnienie właściwego funkcjonowania komórek organizacyjnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne