Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1209/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędziowie sędzia NSA Wojciech Chróścielewski ( spr.) sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Łd 111/05 w sprawie ze skargi M. Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania na własność nieodpłatnie działki rolnej oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 22 grudnia 2005 r., II SA/Łd 111/05, oddalił skargę M. Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania na własność nieodpłatnie działki rolnej.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Starosty K. z dnia [...] przenoszącą własność działki rolnej Skarbu Państwa położonej w obr. ew. K., gm. B. nr [2] o pow. [...] ha na rzecz K. P. R. oraz odmawiającej przyznania własności tej działki M. Z. K.. K. R. wystąpił o przyznanie mu przedmiotowej działki oraz działki siedliskowej nr [1], a także działki nr [3], które zostały przekazane przez Z. B. na własność Skarbu Państwa w zamian za świadczenie emerytalno-rentowe. Działkę o nr [2] przyznano w 1975 r. Z. B. do bezpłatnego dożywotniego użytkowania. Z. B. zmarła w dniu [...] listopada 1978 r. Postanowieniem Starosty K. z [...]. zawieszono postępowanie w sprawie nieodpłatnego przeniesienia własności działki nr [1] do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego po Z. B.. Pouczono też K. R., iż w sprawie działki nr [3] należy wystąpić do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Z wnioskiem o przekazanie na własność działki nr [2] wystąpiła również M. K., ale z zebranego materiału dowodowego nie wynikało, aby była ona faktycznym użytkownikiem jakiejkolwiek działki w obrębie K., gm. B.. Po śmierci Z. B. jej syn E. K. przejął władanie przedmiotową działka i władał nią do swej śmierci w dniu [...] listopada 2003 r., a następnie działkę objął w posiadanie jego syn K. R.. W wyniku złożenia odwołania przez M. K., która twierdziła, że to jej ojciec pozostał po śmierci swej matki w gospodarstwie, organ odwoławczy utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu stwierdził, że z oświadczeń złożonych przez odwołującą się wynika, że jej ojciec pomiędzy 1975 a 1980 r. pracował w gospodarstwie rolnym brata E., a wcześniej w latach 1970 1975 w gospodarstwie rolnym Z. B.. M. K. pomagała jedynie w pracy w tym gospodarstwie do śmierci swego ojca w 2003 r. Przeniesienie prawa własności działki rolnej Skarbu Państwa pozostawionej do dożywotniego użytkowania jest możliwe jedynie na podstawie art. 118 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, na rzecz osoby, która przysługuje to prawo z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego. W przypadku śmierci takiej osoby na podstawie art. 118 ust. 2a ustawy z wnioskiem o przyznanie może wystąpić zstępny osoby uprawnionej, który po jej śmierci faktycznie władał nieruchomością. Przedmiotową działka, co wynika z zaświadczenia z [...] sierpnia 2004 r. użytkuje K. R.. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego M. K. nie zgodziła się z tym, że przepisy ustawy mają mieć zastosowanie do K. R., który wykazał pracę w gospodarstwie w ciągu kilku miesięcy, a ona wykazała pracę w ciągu kilku lat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty