07.12.2007

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2007 r., sygn. I OSK 1688/06

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie NSA Irena Kamińska (spr) Jolanta Sikorska Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. w Z. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 maja 2006 r. sygn. akt IV SA/Po 1179/04 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. w Z. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 18 maja 2007 r. oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Z. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu [...] października 2002 r. na przejściu granicznym w G. przeprowadzono kontrolę ciągnika [...] o numerze rejestracyjnym [...] z naczepą [...] o numerze rejestracyjnym [...] (wraz z przewożonym ładunkiem) wyjeżdżającego z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Po zważeniu pojazdu kierowanego przez M. O. stwierdzono, że nacisk na drugą oś pojazdu przekracza o 4,60 kN dopuszczalną wartość. Następnie Naczelnik Urzędu Celnego w Z. G. decyzją z dnia [...] nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 720, 00 zł za naruszenie określonych przepisów. Korzystanie z dróg publicznych, jak wyjaśniał organ, może być uzależnione w określonych przypadkach od uiszczenia stosownej opłaty drogowej. Opłaty te mogą być pobierane za przejazdy po drogach publicznych pojazdów zarejestrowanych w kraju lub za granicą o naciskach osi lub wymiarach przekraczających wielkości określone w odrębnych przepisach.

Skarżący [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Z. G. - pismem z dnia 16 października 2002 r. złożył odwołanie od przedmiotowej decyzji, na skutek którego Dyrektor Izby Celnej w R. decyzją z dnia [...] nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organ drugiej instancji w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że pobór kar nakładanych na podstawie właściwych przepisów o drogach publicznych, jest obligatoryjny. W związku z tym, że w przedmiotowej sprawie nacisk drugiej osi pojazdu przekroczył dopuszczalną normę na skarżącego musiała zostać nałożona stosowna kara pieniężna. W procesie ważenia przedmiotowego pojazdu nie odnotowano, jak wskazał organ żadnych nieprawidłowości. Nie miało zatem znaczenia przy rozpoznawaniu tego zagadnienia, że całkowita masa pojazdu nie została przekroczona. Powołany przez stronę w skardze wyrok Trybunału Konstytucyjnego odnosił się zaś do nieobowiązujących już regulacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne