Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. I OSK 102/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Lech, Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz, Leszek Kiermaszek (spr.), Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 marca 2006r. sygn. akt IV SA/Wr 109/05 w sprawie ze skargi L. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 29 marca 2006 r., sygn. akt IV SA/Wr 109/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę L. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zasiłku celowego. Orzeczenie to zostało wydane w następujących okolicznościach sprawy:
Wnioskiem z dnia [...] września 2004 r. L. F. zwrócił się do Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w W. o udzielenie pomocy finansowej na pokrycie kosztów wysłania kwestionariusza osobowego, wydatków związanych z poszukiwaniem zatrudnienia i opłaceniem skrytki pocztowej, opłatą za egzamin z matematyki oraz kosztów poniesionych na wykonanie zdjęć i zakup niezbędnych lekarstw.
Po przeprowadzeniu postępowania organ I instancji decyzją z dnia [...], nr [...], odmówił przyznania L. F. zasiłku celowego na pokrycie wymienionych wyżej wydatków. W uzasadnieniu organ wskazał, iż wnioskodawca uchyla się od współpracy z organem, w szczególności nie bierze udziału w czynnościach procesowych w wywiadzie środowiskowym. Wskazane przez L. F. miejsce zamieszkania Dworzec Główny PKP w W., peron [...] nie zostało potwierdzone zarówno przez służby działające na terenie Dworca, jak i przez pracowników socjalnych. Nie ustalono również faktycznego miejsca pobytu wnioskodawcy. Z kolei wskazany przez stronę adres do doręczeń Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie pozwalał na skuteczne doręczanie korespondencji. Postawa prezentowana przez wnioskodawcę w trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego została potraktowana jako brak zgody na gromadzenie danych, wymaganych przepisami ustawy o pomocy społecznej. W decyzji I instancji zaznaczono również, że L. F. w sposób dobrowolny zrezygnował z możliwości zatrudnienia, jak również nie skorzystał z propozycji zatrudnienia w formie pracy socjalnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty