20.03.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 marca 2007 r., sygn. II GSK 276/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk Sędziowie: WSA (del.) Arkadiusz Despot-Mładanowicz NSA Jan Kacprzak (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.P.L. "K." J.K. Spółki jawnej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 196/06 w sprawie ze skargi P.P.L. "K." J.K. Spółki jawnej w L. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 196/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.P.L. "K.", J.K., Sp. j., L. (zwanej dalej PPL "K.") na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego Rp-7521.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekał w następującym stanie faktycznym:

W dniu 5 kwietnia 2005 r. do Urzędu Patentowego RP, działającego w trybie spornym, wpłynął wniosek G.M. prowadzącego P.P.C.iP.R.-S. "A." z siedzibą w D. o unieważnienie w całości prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "Lód ekstrudowany dwusmakowy z nadzieniem", zgłoszonego w dniu 17 grudnia 2003 r. za numerem Wp-4679 i zarejestrowanego pod nr Rp-7521 na rzecz P.P.L. "K." - J. K. Sp. j., L.

Uzasadniając swój interes prawny, wnioskodawca podniósł, iż PPL "K." powołując się na zgłoszenie wzoru "Lód ekstrudowany dwusmakowy z nadzieniem", zarzuciło wnioskodawcy naruszenie jego prawa i wezwało do niezwłocznego wycofania ze sprzedaży lodów "Trufla lodowa" produkowanych przez wnioskodawcę. Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowy wzór nie był nowy w rozumieniu art. 103 ust 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508 ze zm.) - zwanej dalej p.w.p. - bowiem był znany co najmniej od 2000 r., czyli na długo przed datą zgłoszenia do ochrony w Urzędzie Patentowym spornego wzoru. W ocenie wnioskodawcy rozpatrywany wzór przemysłowy nie posiadał także indywidualnego charakteru w rozumieniu art. 104 p.w.p., bowiem nie różni się on w sposób istotny od wielu innych wzorów lodów znanych na świecie przed datą zgłoszenia tego rozwiązania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne