Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2007 r., sygn. II GSK 263/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grabowski (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska Tadeusz Cysek Protokolant Anna Fyda po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych Ministra Sprawiedliwości i W. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 2439/05 w sprawie ze skargi M. F. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko komornika sądowego oddala skargi kasacyjne
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 2439/05 po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. F. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 października 2005 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko komornika sądowego - uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję z dnia 13 czerwca 2005 r., stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu oraz zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy. Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 13 czerwca 2005 r., nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], działając na podstawie art. 62 k.p.a. oraz art. 10 i art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 1997 r. Nr 133, poz. 882 ze zm.) powołał W. J. na stanowisko komornika sądowego rewiru II przy Sądzie Rejonowym w P. i odmówił powołania na to stanowisko M. P. M., M. F. i L. W. C. W wyniku rozpoznania wniosku M. F. o ponowne rozpatrzenie sprawy, Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 4 października 2005 r. utrzymał w mocy decyzję z dnia 13 czerwca 2005 r.
Sąd I instancji uznał, że skarga M. F. na powyższą decyzję zasługuje na uwzględnienie. Zdaniem Sądu bezspornym jest, iż w świetle przepisów art. 10 i art. 11 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, że decyzja dotycząca powołania na stanowisko komornika sądowego należy do decyzji uznaniowych. Minister Sprawiedliwości rozstrzygając sprawę wniosku o powołanie na stanowisko komornika był uprawniony do dokonania samodzielnej oceny w oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy, czy ubiegający się o wpis kandydaci do zawodu komornika spełniają wszystkie przesłanki z art. 10 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty