Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2007 r., sygn. II GSK 384/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia WSA (del.) Arkadiusz Despot - Mładanowicz (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Radio E. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1553/05 w sprawie ze skargi Radio E. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 21 czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od Skarżącego Radio E. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2006 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1553/05 uwzględnił skargę Radio E. Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na decyzję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 21 czerwca 2005 r. nr [...], w przedmiocie odmowy udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego i stwierdził nieważność tej decyzji, a także poprzedzającej ją uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 12 maja 2005 r. nr [...].
Sąd oparł się następującym stanie faktycznym:
W odpowiedzi na ogłoszenie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej: Przewodniczący KRRiT) z dnia 16 lipca 2002 r. o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych w P., wnioski w stosownej sprawie złożyły W. S.A. w W. (wniosek nr ...), Radio E. S.A. w W. (wniosek nr ...) oraz Radio P. Sp. z o.o. w Ł. (wniosek nr ...), co Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (dalej: KRRiT) stwierdziła uchwałą z dnia 3 kwietnia 2003 r. o nr [...].
Przewodniczący KRRiT decyzją z dnia 6 stycznia 2005 r. nr [...] w sprawie zmiany koncesji nr [...] z dnia 20 grudnia 2001 r. po rozpatrzeniu ww. wniosków, po dokonaniu uzgodnień technicznych z Prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz w wykonaniu uchwały KRRiT nr [...] z dnia 3 kwietnia 2003 r. postanowił zmienić w Koncesji nr [...] z dnia 20 grudnia 2001 r. na rozpowszechnianie programu radiowego pod nazwą "Radio W." wydanej W. S.A. w W. punkt X poprzez dodanie pozycji o nr 17, która zawierała dane techniczne dotyczące rezerwacji częstotliwości przeznaczonych do rozpowszechniania programu w sposób rozsiewczy naziemny, z zachowaniem wymienionych w stosownej tabeli warunków ich wykorzystania. W punktach 2 i 3 powyższej decyzji Przewodniczący KRRiT odmówił udzielenia koncesji Radio E. S.A. w W. oraz odmówił rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o stację nadawczą zlokalizowaną w P. Radio P. Sp. z o.o. w Ł. W uzasadnieniu wspomnianej decyzji Przewodniczący KRRiT stwierdził, że wnioski podmiotów W. S.A. oraz Radio E. S.A. zostały ocenione pozytywnie, jednakże uwzględniając specyfikę radiowego rynku lokalnego w P., wprowadzenie radia o zasięgu ponadregionalnym jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, które wykluczy możliwość konkurowania ze sobą lokalnych rozgłośni na terenie objętym przedmiotowym rozstrzygnięciem. Rozszerzenie koncesji W. S.A. umożliwi wykorzystanie doświadczeń już zdobytych przez koncesjonariusza oraz zapewni zwiększenie pluralizmu na rynku radiowym w P.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty