Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2007 r., sygn. II GSK 272/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędziowie Jan Grabowski (spr.) NSA Jan Kacprzak Protokolant Jakub Janicki po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. D. - P.P.U.H. "D." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 657/06 w sprawie ze skargi T. D. - P.P.U.H. "D." na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na wzór użytkowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 maja 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 657/06 oddalił skargę T. D. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 listopada 2005 r., Nr Sp. [...], w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na wzór użytkowy.
Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy. W dniu 30 kwietnia 1998 roku Janusz K., W. B., Jerzy K. i M. S. złożyli wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy pod tytułem "Konstrukcja nośna mebli do siedzenia". Zastrzeżenie ochronne dotyczyło konstrukcji nośnej mebli do siedzenia utworzonej z obwodowej ramy siedziskowo-oparciowej wykonanej z metalowego kształtownika o przekroju zamkniętym i poprzeczki dzielącej część siedziskową i oparciową, znamienną tym, że rama opleciona jest taśmą z tworzywa sztucznego wzdłuż i w poprzek ramy, tworząc wypełnienie ramy w postaci siatki, przy czym końcówki taśmy połączone są ze sobą trwale, korzystnie za pomocą zgrzewania.
Decyzją z dnia 25 listopada 2003 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił na rzecz wnioskodawców prawa ochronnego nr 60631 na wzór użytkowy pod tytułem "Konstrukcja nośna mebli do siedzenia" rozpoczynającego się w dniu 30 kwietnia 1998 roku.
Od powyższej decyzji pełnomocnik T. D. wniósł pismem z dnia 4 października 2004 r. sprzeciw, powołując się na art. 94 ust. 1 i art. 25 ust. 2 w związku z art. 100 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), dalej p.w.p. Podniósł brak nowości w zarejestrowanym wzorze użytkowym, ponieważ przedmiotowe rozwiązanie jest powszechnie znane i stosowane w branży meblarskiej i opublikowane między innymi w podręczniku dla szkół zawodowych Stanisława Dzięgielewskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty