Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2007 r., sygn. II GSK 243/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędziowie Jan Grabowski NSA Jan Kacprzak Protokolant Jakub Janicki po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych P. z siedzibą w C., P.P.-H. "P." R. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1152/05 w sprawie ze skargi P. z siedzibą w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 maja 2000 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargi kasacyjne
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zaskarżonym skargami kasacyjnymi wyrokiem, uchylił decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 maja 2000 r., oddalającą wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego słowno - graficznego KUCHAREK nr 111073, zarejestrowanego na rzecz R.L., P.P.-H. P. z siedzibą w J.
W uzasadnieniu wyroku Sąd opisał wpierw przebieg postępowania spornego zainicjowanego wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji znaku słowno- graficznego "Kucharek" wniesionym na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17 ze zm.) zwanej dalej ustawą o znakach towarowych, przez firmę P.P.I. (zwana dalej P.). Następnie wskazał, że kontrolowane rozstrzygnięcie nie narusza art. 9 ust. 1 pkt 2 oraz art. 8 pkt 1 i 2 ustawy o znakach towarowych. Porównując znak słowno-graficzny Kucharek zarejestrowany na rzecz R.L. ze znakami towarowymi zarejestrowanymi na rzecz skarżącej o nr R-53135 (znak słowny - Vegeta) nr 53615 (znak graficzny - wizerunek kucharza), Sąd uznał, że znaki R-53135 i R-111073 są ewidentnie odmienne zarówno wizualnie, jak i fonetycznie a sam fakt jednorodzajowości towarów nie stanowi podstawy do stwierdzenia, że przy rejestracji nastąpiło naruszenie art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o znakach towarowych. Z kolei porównanie znaku graficznego nr 53615 i znaku słowno- graficznego KUCHAREK według Sądu I instancji, wykazuje także na brak elementu podobieństwa, o którym stanowi przywołany art. 9 ust. 1 pkt 1 . Analizując przede wszystkim zbieżny element - postać kucharza - Sąd wskazał na takie różnice jak: inne ujęcie kucharza, zbliżenie jedynie głowy i dłoni oraz palców w charakterystycznym geście wobec pokazanej górnej części postaci kucharza z naręczem warzyw, przy czym znak nr R 53615 wykonany jest jako rysunek czarno - biały, podczas, gdy znak nr R 111073 jest barwną fotografią o bogatej kolorystyce. Ponadto, dla takiego rodzaju towarów, jakim są przyprawy sama postać kucharza jest elementem typowym, bo kojarzonym z osobą kucharza, który tych potraw używa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty