Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. II GSK 248/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie Jan Bała (spr.) NSA Zofia Borowicz Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 marca 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 2220/06 w sprawie ze skargi M.K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W. 2. odstępuje od obciążenia M.K. kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] września 2006 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i 2 k.p.a. w zw. z art. 75j ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm., dalej: p.o.a.), po rozpoznaniu odwołania M.K. od uchwały Komisji Egzaminacyjnej ds. aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze Okręgowej Rady Adwokackiej w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] - zmienił w części uchwałę w zakresie ilości punktów uzyskanych podczas egzaminu konkursowego przeprowadzonego w dniu [...] lipca 2006 r., natomiast utrzymał w mocy w pozostałym zakresie, tj. stwierdzenia negatywnego wyniku testu egzaminu konkursowego.
W uzasadnieniu decyzji Minister Sprawiedliwości szczegółowo odniósł się do zarzutów skarżącego dotyczących odpowiedzi na pytania o numerach 57, 102, 116, 128, 129, 151, 181, 247, albowiem podnosił on, że pytania te sformułowano błędnie i nieprecyzyjnie, skutkiem czego możliwe było udzielenie na każde z nich co najmniej dwóch prawidłowych odpowiedzi, bądź też prawidłowa odpowiedź była inna, niż wskazana w "kluczu" odpowiedzi. Minister uznał za uzasadnione zastrzeżenia co do pytania nr 102 i podzielił stanowisko skarżącego, że możliwym było udzielenie dwóch poprawnych odpowiedzi. Organ uznał, że skoro M.K. zaznaczył odpowiedź "B" należało doliczyć mu jeden punkt, co dało ostateczny wynik 187 punktów. Jednocześnie Minister podał, że dokonana korekta punktacji nie podważyła ostatecznego (negatywnego) wyniku egzaminu, ponieważ dla uznania wyniku za pozytywny strona winna uzyskać 190 punktów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty