Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2007 r., sygn. II GSK 230/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Biernat Sędziowie Tadeusz Cysek NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Protokolant Katarzyna Warchoł po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 15 marca 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 47/07 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską I. uchyla zaskarżony wyrok; II. uchyla decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2006 r. nr [...]; III. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz J. B. kwotę 540 (pięćset czterdzieści) złotych, tytułem kosztów postępowania
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 15 marca 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 47/07 oddalił skargę J. B. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2006 r. nr [...] dotyczącą ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską.
W uzasadnieniu tego wyroku Sąd podał, że J. B. w dniu [...] lipca 2006 r. przystąpił do egzaminu konkursowego na aplikację radcowską. Po złożeniu egzaminu pisemnego Komisja Egzaminacyjna ds. aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze właściwości Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w K. uchwałą nr [...] z dnia [...] lipca 2006 r. w sprawie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską stwierdziła, że J. B. uzyskał z egzaminu 189 punktów, co zgodnie z art. 339 pkt 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (t.j.: Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.), powoływanej dalej jako u.r.p., oznacza wynik negatywny.
Od uchwały Komisji Egzaminacyjnej skarżący wniósł odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, w którym zakwestionował pytania testowe nr 121, 109 oraz 202. Odnośnie pytania numer 121 J. B. podniósł, że za prawidłową uznano odpowiedź "B", podczas gdy powinna to być odpowiedź "A". Natomiast pytania nr 109 i 202 zostały sformułowane niejednoznacznie i w konsekwencji możliwe było udzielenie więcej niż jednej prawidłowej odpowiedzi. J. B. podniósł także, że test egzaminacyjny wykraczał poza zakres przedmiotowy określony w art. 331 u.r.p., gdyż zawierał pytania dotyczące postępowania w sprawach o wykroczenia. Skarżący zarzucił, że art. 331 u.r.p. nie przewidywał wśród dziedzin prawa, które będą podlegać sprawdzeniu wiedzy kandydata na aplikanta radcowskiego przepisów postępowania w sprawach o wykroczenia. W konkluzji wniósł o uznanie udzielonych odpowiedzi za prawidłowe i przyznanie dodatkowych punktów, w tym za odpowiedzi udzielone na pytania z zakresu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty