Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2007 r., sygn. I GSK 340/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Biernat Sędziowie Tadeusz Cysek NSA Jan Kacprzak (spr.) Protokolant Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. & J. P. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 24 października 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 396/05 w sprawie ze skargi J. & J. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 24 października 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 396/05 oddalił skargę J. & J. P. Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2005 r., nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego, co do wartości celnej towaru i podatku od towarów i usług.
Wojewódzki Sąd Administracyjny oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym:
Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez Spółkę J. & J. P. według dokumentu SAD z dnia [...] listopada 2001 r. nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar - lek o nazwie własnej, przygotowany do sprzedaży detalicznej, przyjmując wartość celną towaru w wysokości zadeklarowanej przez Spółkę, która odpowiadała wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturami z dnia [...] czerwca 2001 r. i [...] sierpnia 2001 r., wystawionymi przez sprzedającego - J. P. z B..
Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] listopada 2004 r., nr [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określił tę wartość w wysokości niższej od zadeklarowanej przez Spółkę i od tej wartości, jako podstawy opodatkowania, określił kwotę podatku od towarów i usług.
Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ wskazał, iż w wyniku kontroli przeprowadzonej w siedzibie spółki ujawniono noty kredytowe wystawione za lata 1999 - 2001 przez J. P., oraz J. P. Ltd, z których wynikało, iż Spółce udzielono upustu w wysokości 20% w 1999 r., w 2000 i 2001 r. upust ten wynosił 30 % ( z tym, że noty kredytowe z 2000 r. uwzględniały 20 % upust, a następnie wystawione zostały jednorazowe wyrównanie do 30 %), oraz dwie umowy o dystrybucji i dostawach - jedną z [...] listopada 1998 r. stanowiącą o udzieleniu upustów oraz drugą z 1 maja 2001 r. obowiązującą z mocą wsteczną od dnia [...] stycznia 2000 r. określającą wysokość udzielanych upustów. W ocenie organu umowy te wiązały się ściśle z importem farmaceutyków i należnościami za ich zakup a skoro istniały w dacie zgłoszenia celnego i służyły za podstawę rozliczeń pomiędzy kontrahentami to powinny być przedstawione organowi celnemu zgodnie z art. 64 Kodeksu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty