12.06.2007

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2007 r., sygn. II GSK 385/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędziowie NSA Jan Bała Zofia Borowicz Protokolant Joanna Kubacka po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Miasta Katowice od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 czerwca 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 607/06 w sprawie ze skargi Miasta Katowice na decyzję Ministra Środowiska z dnia 25 lipca 2003 r., [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności koncesji na wydobywanie kopalin oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 czerwca 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 607/06 oddalił skargę Miasta Katowice - reprezentowanego przez Prezydenta Miasta Katowice na decyzję Ministra Środowiska z dnia 25 lipca 2003 r. nr [...] oraz utrzymaną nią w mocy decyzję tego organu z dnia 6 czerwca 2003 r., którą odmówiono - w związku z wnioskiem Miasta Katowice - wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności koncesji Nr 1/2000 udzielonej w dniu 20 stycznia 2000 r. przez Ministra Środowiska - K.H.W. S.A. w K. - na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Śląsk - Pole Panewnickie", położonego na terenie miast: Ruda Śląska, Katowice i Mikołów.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy. Prezydent Miasta Katowic zwrócił się do Ministra Środowiska o stwierdzenie nieważności wydanej przez ten organ koncesji Nr 1/2000 z dnia 20 stycznia 2000 r. twierdząc, że interes prawny Miasta Katowice wynika z praw właścicielskich do nieruchomości położonych na terenie możliwego oddziaływania projektowanej działalności górniczej, z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, z uregulowań ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz prawa miejscowego - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którego treść nie może być naruszona przez tworzenie nowych obszarów górniczych.

Minister Środowiska na podstawie art. 157 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej k.p.a., decyzją z dnia 6 czerwca 2003 r. odmówił wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności przedmiotowej koncesji, a decyzją z dnia 25 lipca 2003 r. utrzymał tę decyzję w mocy. Organ nadzoru podkreślił, iż Prezydent Miasta Katowice pełnił w postępowaniu dotyczącym wydania tej koncesji rolę organu współdziałającego, co wyklucza nadanie mu uprawnień strony. Żaden z przepisów nie określa, że gmina jako właściciel nieruchomości położonych na terenie możliwego oddziaływania działalności górniczej może być stroną postępowania o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny metodą podziemną, bądź stroną postępowania o stwierdzenie nieważności takiej koncesji. Powstanie u właściciela nieruchomości ewentualnych szkód może być podstawą dochodzenia ich naprawienia na drodze cywilnej, a samo zagrożenie szkodami nie powoduje nadania właścicielom nieruchomości położonych nad górotworem statusu stron w postępowaniu o udzielenie koncesji lub stwierdzenie jej nieważności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne