Wyrok NSA z dnia 10 października 2007 r., sygn. I GSK 2472/06

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędziowie NSA Tadeusz Cysek Joanna Kabat Rembelska Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 10 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S.P. Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 7 września 2006 r. sygn. akt III SA/Po 400/04 w sprawie ze skargi S. P. Sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 14 maja 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w P; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w P. na rzecz S. P. Sp. z o.o. w S. kwotę 220 zł (dwieście dwadzieścia) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 7 września 2006 r., sygn. akt III SA/Po 400/04 oddalił skargę S. P. Sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 14 maja 2004 r., nr [...], utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia 30 stycznia 2004 r. w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług.

Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym:

Naczelnik Urzędu Celnego w G. decyzją z dnia 10 stycznia 2004 r. uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne z dnia 2 marca 2001 r., nr [...] w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej, obliczenia kwoty długu celnego oraz zapisu w polach 33 i 47 typ 111, 813 i zaklasyfikował towar ROSSOVET Eq Gel do kodu PCN 2309 90 93 0, zamiast do właściwego dla leków, deklarowanego przez Spółkę kodu PCN 3004 50 10 0. W konsekwencji określił kwotę długu celnego oraz kwotę podatku od towarów i usług. Organ ustalił, że preparat ROSSOVET Equine jest preparatem odżywczym w żelu dla koni, powodującym wzmocnienie w przypadkach chorób układu krążenia w okresie rekonwalescencji i po przejściu ciężkich schorzeń układu pokarmowego. Znajduje również zastosowanie jako odżywka dla koni młodych, pracujących i sportowych. Działanie preparatu wzmacnia sprawność zwierzęcia. W związku z powyższym produkt ten powinien być zakwalifikowany do pozycji 2309, według kodu 2309 90 93 0 Taryfy celnej. Za taką klasyfikacją, zdaniem organu orzekającego, przemawia to, że przedmiotowe preparaty ( premiksy ) zazwyczaj są mieszaninami składającymi się z kilku substancji, których rodzaj i proporcje różnią się w zależności od zapotrzebowania organizmu zwierzęcia. Są to preparaty ułatwiające trawienie, zapewniające dobre wykorzystanie paszy przez zwierzęta oraz chroniące ich zdrowie. Podstawowymi składnikami preparatów odżywczych są witaminy lub prowitaminy, aminokwasy, antybiotyki, kokcydiostatyki, pierwiastki śladowe, emulgatory, substancje smakowe, substancje pobudzające apetyt. Naczelnik Urzędu Celnego stwierdził również, że skarżąca nie przedstawiła dowodu, z którego wynikałby fakt wpisu przedmiotowych preparatów do Rejestru środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, co jest jednym z warunków do zaklasyfikowania przedmiotowego towaru do pozycji 3004.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty