Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2007 r., sygn. I GSK 393/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K.-P. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 grudnia 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 1523/06 w sprawie ze skargi K.-P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 18 grudnia 2006 r., sygn. akt V SA/Wa 1523/06 oddalił skargę K.-P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] lipca 2006 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy. W dniu [...] marca 2001 r. K.-P. Spółka z o.o. w W. zgłosiła według dokumentu SAD nr E13 [...] do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leki sprowadzone ze S. Dyrektor Urzędu Celnego w W. objął leki procedurą dopuszczenia do obrotu, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury wystawionej przez eksportera - firmę K., t. z. d.d., N. M. ze S.

Decyzją z [...] stycznia 2004 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego II w W. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej importowanych leków i określił wartość celną towaru w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturze handlowej wartość leków została zawyżona. Od tak określonej podstawy opodatkowania organ celny I instancji wymierzył, także odpowiednio obniżoną, kwotę podatku od towarów i usług.

Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z [...] lipca 2006 r. uchylił decyzję organu celnego I instancji w części dotyczącej treści danych zawartych w polach nr 22 oraz 42, 45 i 46 w pozycji 1 i 2 dokumentu SAD i orzekł w tym zakresie. W pozostałej części, obejmującej w szczególności ustalenie wartości celnej towaru i określenie kwoty podatku, utrzymał tę decyzję w mocy. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy uznał, że wartość celna importowanych leków została ustalona w dokumencie SAD w sposób nieprawidłowy w następstwie nieujawnienia premii finansowych, stosowanych przez eksportera na podstawie umowy dystrybucji i dostawy z [...] stycznia 2001 r. oraz noty kredytowej z [...] czerwca 2001 r., pomniejszającej zobowiązania Spółki wobec eksportera.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty