Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. II GSK 64/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie NSA Jan Grabowski Maria Myślińska Protokolant Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 5 października 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1139/06 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec wpisu na listę aplikantów radcowskich oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 5 października 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 1139/06 po rozpoznaniu skargi A. R. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 2006 r., Nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec wpisu skarżącej na listę aplikantów radcowskich, uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu oraz zasądził na jej rzecz zwrot kosztów postępowania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji podał, że Okręgowa Izba Radców Prawnych w W. wypełniając dyspozycję art. 7 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 163, poz. 1361), dalej: ustawa o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw, zorganizowała w dniu 10 grudnia 2005 r. egzamin konkursowy na aplikację radcowską. Do powyższego egzaminu przystąpiła skarżąca A. R. uzyskując 183 punkty. Stwierdzając zdobycie niewystarczającej liczby punktów wobec wymaganych co najmniej 190, komisja konkursowa powołana do przeprowadzenia konkursu uchwałą nr [...] z 10 grudnia 2005 r. orzekła o uzyskaniu przez A. R. wyniku negatywnego z egzaminu konkursowego. Kolejną uchwałą (z tego samego dnia oraz o tym samym numerze) komisja konkursowa ustaliła, że A. R. udzieliła prawidłowej odpowiedzi na 185 pytań, uzyskując tym samym 185 punktów. Komisja konkursowa dokonała powtórnej weryfikacji wyników egzaminu w związku z uchwałą Krajowej Rady Radców Prawnych z 17 grudnia 2005 r., nr 479A/1/2005, na mocy której Krajowa Rada postanowiła, że wynik egzaminu powinien ulec zmianie poprzez uwzględnienie komunikatu Zespołu do spraw przygotowania pytań, zawierającego informację o uznaniu za prawidłowe innych odpowiedzi, niż to wynikało z arkusza prawidłowych odpowiedzi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty