Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2007 r., sygn. II FSK 638/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Protokolant Anna Dziewiż, po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej B. P.-S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 stycznia 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 1791/04 w sprawie ze skargi B. P.-S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. P.- S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu kwotę 3600,00 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 stycznia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę B. P.-S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu - Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu z dnia [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd stwierdził, iż nie jest pomiędzy stronami sporne istnienie związku gospodarczego, o którym nowa w art. 25 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bowiem zarówno skarżąca jak i jej wspólniczka - I. H. prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej Przedsiębiorstwo Budownictwo Melioracyjne "B." I. H., B. P.-S. zarządzały spółką z ograniczoną odpowiedzialnością Przedsiębiorstwo Budownictwo Melioracyjne "B." sp. z o.o. posiadając jednocześnie większościowe udziały w tym podmiocie. W ocenie Sądu organy wykazały, iż umowy zawierane pomiędzy wspólnikami spółki cywilnej a spółką z o.o. odbiegały od uwarunkowań rynkowych. Z kosztorysów sporządzonych dla odbiorców niezależnych oraz Regionalnego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Ś. wynikało, że narzuty bezpośrednie stosowane pomiędzy spółką cywilną a spółką z o.o. kształtowały się na poziomie 560%, podczas gdy narzuty bezpośrednie stosowane pomiędzy podmiotami niepowiązanymi kształtują się na poziomie 30-40% (koszty pracy), 8-20% (koszty zakupu), 5-20% (zysk). Powyższe dane, w ocenie Sądu, uzasadniały stwierdzenie, iż istnieje podstawa do ustalenia skarżącej szacunkowego określenia dochodu oraz należnego podatku bez uwzględnienia warunków wynikających z istnienia powiązań (art. 25 ust. 4 pkt 3 w zw. z art. 25 ust. 1 cyt. ustawy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty