Wyrok NSA z dnia 5 padziernika 2007 r., sygn. II FSK 1663/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Janusz Ruszyński, Protokolant Anna Dziewiż, po rozpoznaniu w dniu 05 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa ... JK- S. sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 23 maja 2006 r. sygn. akt I SA/Łd 143/06 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa ... JK- S. sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 18 listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 1997r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Przedsiębiorstwa ... JK- S. sp. z o.o. z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 600,00 (słownie: sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 maja 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Przedsiębiorstwa ... "JK-S." spółki z o.o. w Łodzi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 18 listopada 2005 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 1997 r.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji stwierdził, iż zarzuty skargi dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego są bezzasadne. Słusznie bowiem zauważył organ podatkowy, że zobowiązanie podatkowe powstałe w podatku dochodowym od osób prawnych za 1997 rok, co do zasady podlega przedawnieniu z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (tj. 31 grudnia 2003 roku). Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek pierwszej czynności egzekucyjnej, o której podatnik został powiadomiony (art. 70 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, w brzmieniu obowiązującym w roku 2002). W rozpoznawanej sprawie bieg terminu przedawnienia został przerwany w dniu dokonania skutecznego doręczenia zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego Spółki tj. w dniu 29 grudnia 2003 roku. Analizując stan faktyczny sprawy Sąd zauważył, iż organ podatkowy szczegółowo wyjaśnił okoliczności i tryb doręczenia Spółce zawiadomienia. Wobec udokumentowanych w aktach sprawy przeszkód w dokonaniu doręczenia, właściwy w sprawie organ skierował zawiadomienie na poprzedni adres siedziby Spółki. Fakt potwierdzenia przyjęcia zawiadomienia przez osobę uprawnioną do odbioru korespondencji, przeczy - w ocenie Sądu twierdzeniom strony skarżącej sformułowanym w skardze. Rozpatrzone na tle całości zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, ustalenia poczynione w tym przedmiocie przez organ podatkowy trzeba uznać za przekonywujące i logiczne, a przy tym całkowicie przystające do zasad doświadczenia życiowego. Trudno byłoby w tej kwestii postawić organowi administracji zarzut niestaranności działania czy też naruszenia określonych przez prawo procesowe zasad doręczania pism urzędowych. Przeciwnie, zdaniem Sądu organ ten uczynił wszystko, aby wspomniane wcześniej pismo dotarło do rąk adresata. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji zauważono, iż do doręczenia zawiadomienia wykorzystano poprzedni adres Spółki, ponieważ w dniu 22 stycznia 2003 r. uzyskano informację od Pani B. P.-księgowej firmy, że pod aktualnym adresem siedziby firmy przy ul. E. nikt nie przebywa,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty