Wyrok NSA z dnia 15 maja 2007 r., sygn. I FSK 797/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędziowie sędzia NSA Artur Mudrecki (spr.) sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak - Osetek Protokolant Katarzyna Jaszuk po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 24 stycznia 2006 r. sygn. akt I SA/Łd 1213/05 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Łodzi na rzecz M. J. kwotę 467 (słownie: czterysta sześćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 stycznia 2006 r., sygn. akt I SA/Łd 1213/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi M. J. uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] września 2005 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Łodzi z dnia [...] czerwca 2005 r., znak [...], w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
Jak wynika z treści uzasadnienia zaskarżonego wyroku, w dniu 7 marca 2005r. M. J. złożył w Urzędzie Celnym w Łodzi deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego dotyczącą samochodu osobowego marki Citroen C5. W tym samym dniu wpłacił zadeklarowany podatek akcyzowy w wysokości 3.071 zł. W dniu 19 maja 2005 r. podatnik złożył wniosek o zwrot niesłusznie pobranego podatku akcyzowego w wyżej określonej wysokości. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że podatek akcyzowy został obliczony na podstawie polskich przepisów podatkowych, które są niezgodne z prawem unijnym.
W dniu [...] czerwca 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Łodzi wydał decyzję, w której odmówił zwrotu podatku akcyzowego. W uzasadnieniu wskazał, że obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od nabytego wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego wynika bezpośrednio z postanowień ustawy o podatku akcyzowym, a zatem w momencie zapłaty podatku istniała do tego podstawa prawna. Ponadto, zdaniem organu, nie doszło do naruszenia art. 23, art. 25 i art. 90 TWE, gdyż zgodnie z prawem wspólnotowym państwa członkowskie zachowały prawo do wprowadzania podatków na wyroby akcyzowe niezharmonizowane, a takim są właśnie samochody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty