15.06.2007

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2007 r., sygn. II FSK 236/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędzia NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), Sędzia del. NSA Małgorzata Tomaszewska, Protokolant Anna Dziewiż, po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. Inspektorat w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 grudnia 2005 r. sygn. akt I SA/Kr 469/03 w sprawie ze skargi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. Inspektorat w O. na postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 6 lutego 2003 r. (...), 20 marca 2003 r. (...), 7 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie zwrotu tytułów wykonawczych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. Inspektorat w O. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 120,00 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II FSK 236/06

UZASADNIENIE

Zaskarżonym do NSA wyrokiem z dnia 22 września 2005 r., I SA/Kr 469/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w C. na postanowienia /z dnia 6 lutego, 20 marca i 7 kwietnia 2003 r./ Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie zwrotu tytułów wykonawczych.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wyjaśnił, że spornymi postanowieniami organ odwoławczy utrzymał w mocy orzeczenia Naczelników Urzędów Skarbowych w O. i N.-S., zwracające Zakładowi tytuły wykonawcze obejmujące zaległości z tytułu składek ZUS.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej tytuły wykonawcze dotyczyły należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i fundusz pracy, a więc ustawowym obowiązkiem Dyrektora Oddziału ZUS w C., będącego jednocześnie organem egzekucyjnym, było wszczęcie postępowania egzekucyjnego w stosunku do zobowiązanych. Dopiero po wykorzystaniu przez Dyrektora Oddziału ZUS przyznanych mu przez ustawę środków egzekucyjnych, gdy egzekucja okaże się w całości lub w części bezskuteczna, wierzyciel będący jednocześnie organem egzekucyjnym, stosownie do par. 6 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /Dz.U. nr 137 poz. 1541 ze zm./, kieruje tytuł wykonawczy do właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego. Powyższy przepis jednoznacznie określa sposób postępowania wierzyciela, a egzekucja prowadzona przez naczelnika urzędu skarbowego, z pominięciem wskazanej zasady, byłaby sprzeczna z prawem, ponieważ postępowanie egzekucyjne byłoby dotknięte wadą niewłaściwości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty