Wyrok NSA z dnia 5 padziernika 2007 r., sygn. I FSK 1108/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia del. WSA Zbigniew Łoboda, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 24 maja 2006 r. sygn. akt I SA/Ke 774/05 w sprawie ze skargi R.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 września 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 1999 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz R.M. kwotę 1.196 zł (słownie: jeden tysiąc sto dziewięćdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 24 maja 2006 r., sygn. akt I SA/Ke 774/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę R.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 września 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 1999 r.
1.2. W niniejszej sprawie WSA w Kielcach przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe.
1.3. R. M. w ramach prowadzonej w 1998 r. działalności gospodarczej świadczył na rzecz Spółdzielni Rzemieślniczej w B. roboty budowlane, przy realizacji których zatrudniał podwykonawców. W trakcie postępowania podatkowego ustalono, iż podatnik w okresie objętym kontrolą - przy realizacji dwóch projektów - dokonał zakupu usług podwykonawczych od firm: Zakład Remontowo Budowlany K. S. oraz Zakład Remontowo Budowlany D. M. po cenach wyższych niż rynkowe oraz te, które wynikały z przedstawionych przez podatnika kosztorysów ofertowych, na podstawie których otrzymywał on wynagrodzenie od ww. Spółdzielni. Powyższe ustalenia znalazły odzwierciedlenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Organy nie uznały bowiem za koszt uzyskania przychodu części wydatków wynikających z dowodów sprzedaży wystawionych na rzecz podatnika przez podwykonawców, co z kolei wpłynęło na rozstrzygnięcia tychże organów w zakresie podatku od towarów i usług. W myśl bowiem art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm., dalej powoływana jako "u.p.t.u.") obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, którymi rozporządzono w sposób niepozwalający na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty