14.12.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. I FSK 269/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek Sędziowie Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędzia NSA Marek Kołaczek (spr.) Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. P. R. H. i U. W. Spółka z o. o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 1 grudnia 2005 r., sygn. akt I SA/Wr 998/05 w sprawie ze skargi Z. P. R. H. i U. W. Spółka z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 21 lipca 2005 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji z dnia 8 września 2004 r., nr [...] w sprawie podatku od towarów i usług za październik 1999 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z. P. R. H. i U. W. Spółka z o. o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 grudnia 2005 r., sygn. akt I SA/Wr 998/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Zakładu W. Sp. z o. o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 21 lipca 2005 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji z dnia 8 września 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług za miesiąc październik 1999 r.

Z akt sprawy wynika następujący przebieg postępowania w sprawie. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej obejmującej swym zakresem prawidłowość rozliczania podatku od towarów i usług za miesiąc październik 1999 r. stwierdzono, że Spółka w badanym miesiącu zawyżyła podatek naliczony do odliczenia o łączną kwotę 9.680 zł. udokumentowaną dwiema fakturami VAT. Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. uznał, iż wobec faktury VAT Nr 15/PPU/99 oraz faktury VAT Nr 13/PHU/99 znajdują zastosowanie przepisy § 54 ust. 4 pkt 5 lit. a i c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15.12.1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami, w przypadku, gdy wystawiono faktury stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane (lit. a), potwierdzające czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu. cywilnego (lit. c), faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Dodatkowo w odniesieniu do faktury VAT Nr 15/PPU/99 stwierdzono, że brak prawa do odliczenia podatku naliczonego występuje i z tego powodu, iż faktura ta nie została potwierdzona kopią u sprzedawcy, jak również nie rozliczono wynikającej z tej faktury wartości sprzedaży i kwoty podatku należnego w deklaracji VAT-7 za badany miesiąc czyli, że zastosowanie znajduje przepis § 54 ust. 4 pkt 2 wymienionego rozporządzenia, wskazujący taką właśnie przesłankę jego zastosowania. W konsekwencji powyższych ustaleń Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. decyzją z dnia 4 września 2003 r. określił w prawidłowej wysokości zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za badany miesiąc oraz w oparciu o przepis art. 27 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne