28.09.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 września 2007 r., sygn. I FSK 1272/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Stanik Sędziowie Sędzia NSA Juliusz Antosik (spr.) Sędzia NSA Danuta Małysz Protokolant Krzysztof Cisłak po rozpoznaniu w dniu 28 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych G.Ż. od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. akt I SA/Wr 977/05 - I SA/Wr 987/05 w sprawach ze skarg G.Ż. na decyzje Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] lipca 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące od lutego do grudnia 2002 r. 1. oddala skargi kasacyjne, 2. zasądza od G.Ż. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu kwotę 5000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżone wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

1. Wyrokami tymi (z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. od I SA/Wr 977/05 do I SA/Wr 987/05) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargi G.Ż. na decyzje Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] lipca 2005 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące od lutego do grudnia 2002 r. (utrzymujące w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego w W. z [...] maja 2005 r.).

2. Stan spraw przedstawiony przez Sąd I instancji:

2.1. G.Ż. prowadziła działalność gospodarczą, polegającą m.in. na sprzedaży oleju opałowego, przeznaczonego na cele grzewcze, na stacjach paliw znajdujących się w Sz. I K. W oparciu o przedstawioną przez stronę dokumentację księgową oraz zgromadzony materiał dowodowy organy podatkowe ustaliły, że podatniczka zakupiła olej opałowy lekki w łącznej ilości 920.858 litrów, natomiast odsprzedała w ilości 862.664 litrów. Z tego wynika, że na koniec grudnia 2002 r. podatniczka powinna posiadać na stanie magazynowym 58.194 litrów oleju opałowego lekkiego, natomiast zgodnie z arkuszami spisu z natury, przedłożonymi przez podatniczkę, stan magazynowy oleju opałowego na dzień 31 grudnia 2002 r., tj. dzień zakończenia działalności gospodarczej, wynosił 0 litrów. Organ podatkowy I instancji przyjął, wobec braku możliwości przyporządkowania stwierdzonych nadwyżek do poszczególnych miesięcy 2002 r., że sprzedaż nastąpiła w grudniu 2002 r., bowiem z dniem 1 stycznia 2003 r. G. Ż. zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie stwierdzono brak w dokumentacji strony oświadczeń potwierdzających, że sprzedaż we wskazanej ilości została dokonana na cele opałowe, zatem uznano, że sprzedaży dokonano na inne cele, wobec czego podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Ponadto zakwestionowano autentyczność części oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego, pobranych przez stronę od podmiotów dokonujących zakupu oleju. Z uwagi na powyższe, organ podatkowy I instancji określił podatniczce za miesiące od lutego do grudnia 2002 r. należny podatek akcyzowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne