27.11.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2007 r., sygn. I FSK 1483/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Edmund Łój (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maria Dożynkiewicz sędzia NSA Anna Kwiatek Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2005 r. sygn. akt I SA/Wr 1708/04 w sprawie ze skargi A. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 7 września 2004 r. nr (...) w przedmiocie podatku akcyzowego za październik 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. D. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 grudnia 2005 r. (sygn. akt I SA/Wr 1708/04) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę A. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 7 września 2004 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za październik 2002 r.

Na etapie postępowania kasacyjnego sporna jest jedynie kwestia dokonania przez podatnika sprzedaży oleju na cele inne niż opałowe. W powyższym zakresie Sąd pierwszej instancji wskazał, że A. D. prowadził - w ramach działalności gospodarczej - sprzedaż paliw ciekłych, w tym oleju opałowego na stacjach paliw w W. i Z. Organy celne zakwestionowały jego rozliczenie podatku akcyzowego za wyżej wskazany miesiąc, ponieważ ustaliły, że nie zadeklarował oraz nie uiścił należnego podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży oleju opałowego na cele inne niż opałowe.

Fakt dokonania sprzedaży oleju na cele inne niż opałowe organy stwierdziły na podstawie weryfikacji przedłożonych przez podatnika oświadczeń osób fizycznych - nabywców oleju - o przeznaczeniu zakupionego oleju na cele opałowe. Okazało się, że na 175 sprawdzonych (za pomocą systemów informatycznych PESEL i POLTAX) oświadczeń w 174 przypadkach nie znaleziono osób o podanych w oświadczeniach danych personalnych. Jedna osoba zaprzeczyła natomiast, jakoby kupowało olej u podatnika i wypełniała okazane jej oświadczenie. W konsekwencji organy odmówiły wiarygodności przedłożonym oświadczeniem, uzasadniając to także zeznaniami byłych pracowników podatnika, którzy potwierdzili nieprawidłowości przy sprzedaży oleju. Organy celne nie dały natomiast wiary pozostałym pracownikom podatnika, którzy zeznawali, że dokonywano sprzedaży zgodnie z prawem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne