28.09.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 września 2007 r., sygn. II FSK 1088/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina (spr.), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Janusz Ruszyński, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. sp. z o. o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Gl 1702/05 w sprawie ze skargi O. sp. z o. o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2002 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem (sygn. akt I SA/GL 1702/05) z dnia 14 marca 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę O. sp. z o.o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach dokonując sądowej kontroli pod względem zgodności z prawem zaskarżonej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] ocenił, że rozstrzygnięcie to nie narusza prawa.

Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko organów podatkowych, że dopłaty wnoszone do spółki nie są zaliczone do przychodów, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach (art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym odo osób prawnych), tj. ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. A contrario wniesienie dopłat nieprzewidzianych umową spółki stanowi jej przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podkreśla, że aby dopłata nie była wliczana do przychodów musi być wniesiona w trybie i na zasadach określonych w art. 177-179 Kodeksu spółek handlowych.

Zdaniem Sądu ze zgromadzonego w sprawie materiału jednoznacznie wynika, iż obowiązek wniesienia dopłat nie wynikał z umowy Spółki (akt notarialny [...]., rep. A, nr [...]), nie dokonano też zmiany umowy w tym zakresie, a zatem wniesienie dopłaty w 2002 r. w łącznej kwocie 185.000,00 złotych nie nastąpiło w trybie i na zasadach określonych w art. 177-179 Kodeksu spółek handlowych. Wobec powyższego wniesiona przez jednego wspólnika dobrowolna dopłata stanowiła przychód skarżącej Spółki podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne