24.10.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 października 2007 r., sygn. II FSK 1188/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Gruszczyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Protokolant Anna Dziewiż, po rozpoznaniu w dniu 24 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. Sp. z o. o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Bd 90/06 w sprawie ze skargi T. Sp. z o. o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 19 grudnia 2005 r. [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. Sp. z o. o. w T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 1800,00 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2006 r. (sygn. akt I SA/Bd 90/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę T. Sp. z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 19 grudnia 2005 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2003 r.

Na etapie postępowania kasacyjnego sporna była jedynie kwestia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu niedoborów towarów handlowych, wyliczonych na podstawie różnic inwentaryzacyjnych. W powyższym zakresie Sąd pierwszej instancji ustalił, że Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodu niedobory w wysokości 648.564, 05 zł. Zakwestionowały to organy podatkowe, według których wspomniane niedobory nie zostały należycie udokumentowane. Spółka nie wyjaśniła bowiem, w jakich okolicznościach oraz z jakich przyczyn dane towary zostały utracone. Zdaniem organów, ograniczenie się przez nią wyłącznie do porównania spisu z natury z zapisami ewidencyjnymi i automatyczne zaliczenie powstałych różnic do kosztów uzyskania przychodu nie jest wystarczające. Nie stanowi w związku z tym podstawy do zastosowania art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej w skrócie: "u.p.d.o.p.".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne