15.11.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. II FSK 1272/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Grzelak (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Anna Maria Świderska, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Gd 90/04 w sprawie ze skargi K. U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 24 grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2000 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w G. na rzecz K. U. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem uchylono decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 24 grudnia 2003 r., nr [..] oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 18 kwietnia 2003 r., Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r.

Kwestia sporna dotyczy kwalifikacji prawnej wydatku w kwocie 315.312 zł udokumentowanego fakturą wystawioną przez P.M.S.-H. na kwotę 160.000 DEM, który wspólnicy spółki cywilnej "V." zaliczyli bezpośrednio w poczet kosztów uzyskania przychodu. Przedmiotowe wydatki zgodnie z tłumaczeniem poniesiono "za badanie warunków technicznych i lokalizacyjnych pomieszczenia adaptowanego do instalacji urządzenia do rezonansu magnetycznego oraz za określenie kwalifikacji personelu wymaganych do obsługi urządzenia do rezonansu magnetycznego". Na dowód celowości poniesienia owego wydatku wspólnicy spółki cywilnej przedstawili w oryginale opracowanie zawierające wyniki badania. Przedłożone opracowanie zawiera - zdaniem organów podatkowych - informacje dotyczące wymaganych, a nie dostarczonych elementów urządzenia i stanowi wytyczne do instalacji rezonansu magnetycznego. Poniesiony zatem z tego tytułu wydatek stanowi element ceny nabycia środka trwałego. Na wartość początkową urządzenia służącego do rezonansu magnetycznego składa się wobec tego wartość zakupu, a także koszty związane z tym zakupem i polegające na instalacji i uruchomieniu oraz inne wydatki związane z uaktywnieniem urządzenia przyjętego do użytkowania. Dopiero ustalenie, że nabyte przez wspólników spółki cywilnej urządzenie do rezonansu magnetycznego wykorzystywane jest w prowadzonej działalności gospodarczej podlega amortyzacji na zasadach przewidzianych dla środków trwałych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne