05.07.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2007 r., sygn. I FSK 914/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Kołaczek (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maria Dożynkiewicz sędzia NSA Ryszard Mikosz Protokolant Anna Rembowska po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Gdyni od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Gd 289/04 w sprawie ze skargi C. z siedzibą w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia [..] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości podatku akcyzowego za lipiec 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Gdyni na rzecz C. z siedzibą w C. kwotę 2345 zł (dwa tysiące trzysta czterdzieści pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 289/04, w sprawie ze skargi C. Sp. z o. o. z siedzibą w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości podatku akcyzowego za lipiec 2003 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku z dnia [...] nr [..].

Z odzwierciedlonego w aktach sprawy przebiegu postępowania wynika, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku, po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego w C. Sp. z o. o. z siedzibą w C. w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku akcyzowego za miesiąc lipiec 2003 r., wydał decyzję z dnia [..], w której określił dla C. Sp. z o. o. z siedzibą w C. wysokość podatku akcyzowego za miesiąc lipiec 2003 r. w kwocie 112.832 zł. W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 35 ust. 6 pkt 1 lit b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje z dniem stwierdzenia posiadania wyrobów na cele inne niż opałowe, natomiast w myśl § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 27, poz. 269 ze zm.), za sprzedaż oleju opałowego dla celów innych niż opałowe uważa się również sprzedaż tych wyrobów na stacjach paliw przy użyciu odmierzaczy paliw ciekłych. Zdaniem organu I instancji, spółka C. wypełniła wszystkie znamiona, aby na podstawie ww. przepisów stać się podatnikiem podatku akcyzowego. Jednocześnie zauważono, że opodatkowanie oleju opałowego nie zostało uzależnione w obowiązujących przepisach prawa materialnego od ilości lub pojemności posiadanych zbiorników, lecz od faktu sprzedaży oleju opałowego na stacjach paliw przy użyciu odmierzaczy, w związku z czym wyjaśnienia spółki dotyczące ilości i pojemności posiadanych zbiorników nie mają znaczenia dla sprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne