Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 819/05
Sposób wykonania umowy pożyczki, w sytuacji gdy skarżący dokonał przelewu kwoty pożyczki z rachunku znajdującego się na terytorium RP dla oceny zasadności opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ze względu na konsesualny charakter tej umowy nie ma znaczenia.
Wyrokiem z 11 lutego 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Grzegorza S. na decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z 3 września 2001 r. utrzymującą w mocy decyzję Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 15 marca 2001 r., którą odmówiono stwierdzenia nadpłaty i zwrotu uiszczonego podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej 16 stycznia 2001 r. w Cieszynie Czeskim umowy pożyczki zawartej pomiędzy Grzegorzem S. (pożyczkodawca), a U. sp. z o.o., z siedzibą w Cieszynie Czeskim (pożyczkobiorca) w kwocie 582.000 koron czeskich (równowartość 25.500 franków szwajcarskich).
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że organ odwoławczy podzielił stanowisko organu pierwszej instancji, co do tego, iż pomimo zawarcia przedmiotowej umowy za granicą, jej przedmiot (pieniądze) w dacie zawarcia umowy znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a to w świetle art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959) rodzi obowiązek uiszczenia podatku. Izba Skarbowa nie uwzględniła zarzutów strony, że przedmiotowa pożyczka nie dotyczy rzeczy, a praw majątkowych.
Zdaniem organu odwoławczego o powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej decyduje, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 września 2000 r., moment dokonania czynności cywilnoprawnej. Wobec zobowiązującego charakteru umowy pożyczki chwila zgodnego oświadczenia woli stron stanowi o jej zawarciu, tym samym o chwili powstania obowiązku uiszczenia podatku. Skoro z przepisu art. 720 k.c. wynika, iż przedmiotem umowy pożyczki mogą być pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku, to w świetle art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki podlega podatkowi, jeżeli w dacie zawarcia jej przedmiot (np. pieniądze) znajdował się w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty