07.07.2006

Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2006 r., sygn. I OSK 338/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący NSA: Małgorzata Stahl Sędziowie NSA: Barbara Adamiak Andrzej Jurkiewicz (spr.) Protokolant Joanna Szcześniak po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 15 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Lu 972/05 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie na rzecz adw. K. S. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) zł + 22% VAT tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 15 grudnia 2005 r., sygn. akt II SA/Lu 972/05 oddalił skargę M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...] z dnia [...] znak: [...] przyznającą M. J. pomoc finansową w postaci zasiłku okresowego w kwocie 189,60 zł na okres od dnia 1 do 30 września 2005 r.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy wskazał, że wysokość zasiłku została ustalona zgodnie z przepisem art. 38 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze zm.), a więc w kwocie nie przekraczającej różnicy pomiędzy kryterium dochodowym rodziny, a dochodem rodziny, z uwzględnieniem ograniczenia, o którym mowa w art.147 ust. 2 pkt. 2 ustawy. Przepis ten stanowi, że w roku 2005 minimalna wysokość zasiłku okresowego wynosi w przypadku rodziny 20 % różnicy pomiędzy kryterium dochodowym, a dochodem tej rodziny. W ocenie Kolegium, przepis art. 147 powołanej ustawy zamieszczony w rozdziale Przepisy przejściowe i końcowe, zgodnie z którym wysokość zasiłku okresowego w przypadku rodziny nie może być mniejsza niż 20 % podstawy wymiaru, jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisów zamieszczonych w innych rozdziałach ustawy i jako taki ma pierwszeństwo stosowania w zakresie i w sytuacjach w nim opisanych. Kolegium zaznaczyło również, że wprawdzie w oparciu o art. 38 ust. 6 powołanej ustawy Rada Gminy może podwyższyć minimalne kwoty zasiłku okresowego i sfinansować podwyżkę ze środków gminy, ale jest to uprawnienie, a nie obowiązek. Ponadto, w przedmiotowej sprawie uchwały takiej nie podjęto, zatem wysokość zasiłku jest ustalona prawidłowo.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne